FESTYN RODZINNY Z HISTORIĄ W TLE

Sobotni poranek 4 czerwca wręcz zachęcał, by opuścić mury domów i aktywnie

spędzić wolny czas. Decyzję o tym podjęło wielu mieszkańców miejscowości, z których dzieci uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Sokołowicach i wybrało się na festyn.

Podczas tegorocznej imprezy podsumowano całość działań podjętych w związku z obchodami w bieżącym roku szkolnym jubileuszu siedemdziesięciolecia funkcjonowania naszej placówki. Laureatom konkursu plastycznego Można oczy zamknąć na rzeczywistość, lecz nie na wspomnienia i literackiego Szkoła naszych marzeń wręczono dyplomy oraz nagrody. W holu na parterze można było obejrzeć na prezentacji multimedialnej szóstoklasisty, który został zwycięzcą kolejnego rocznicowego konkursu, jak zmieniała się nasza szkoła, jej uczniowie, otoczenie, wyposażenie klas na przestrzeni minionych dziesięcioleci. Nasi niedawni absolwenci, a szczególnie ci znacznie wcześniejsi, odszukiwali siebie i swoich kolegów na zdjęciach w kronikach szkolnych. Wspominali nauczycieli, wesołe historie z uczniowskiej doli, wspólne wyjazdy, zawody sportowe, imprezy kulturalne i zgodnie twierdzili, że to był najmilszy czas w ich życiu.

W taką właśnie sentymentalną podróż od połowy lat czterdziestych po współczesność zabrał zgromadzonych na dziedzińcu szkolny teleekspress przygotowany przez opiekunkę Samorządu Szkolnego i zaprezentowany przez uczniów starszych klas. Ich młodsi koledzy z zerówki i edukacji wczesnoszkolnej zachwycili rytmicznymi tańcami i barwnymi kostiumami. Gromkie brawa otrzymały również dziewczęta prezentujące ciekawe i skomplikowane układy gimnastyczne.

Entuzjastów kalaki eskrima z pewnością zachwycił pokaz zawodników oleśnickiego Centrum Sztuk Walki DOSAN, natomiast miłośnicy historii z przyjemnością obejrzeli widowisko prezentujące średniowieczne zwyczaje, modę, tańce, walki rycerskie. Inscenizację przygotowali pasjonaci ze Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Bierutowskiej, które skupia także naszych uczniów i absolwentów.

W czasie imprezy nie zabrakło kibicujących parom zawodników dziecko – rodzic, które podczas wspólnej zabawy rzucały piłeczką do celu, skakały na skakance, kręciły hula

- hop itp. Zachwyt chłopców i dziewcząt budziły też trójkołowe motocykle i stroje ich kierowców, a szczytem sobotniego szczęścia była przejażdżka takim motorem czy bryczką konną albo pobuszowanie w wozie strażackim. Po takich atrakcjach z apetytem zjadało się kawałki pysznych domowych ciast upieczonych przez rodziców czy soczyste owoce.

Tradycyjnie najbardziej tłoczno było przy stoisku quizu wiedzy. Tutaj uczestnicy mogli błysnąć inteligencją i wiadomościami z różnych dyscyplin wiedzy. Nie bez powodu panował tu ścisk, ponieważ żaden los nie był pusty, a dodatkowo w części finałowej imprezy można było zdobyć główną wygraną –ufundowany przez Radę Rodziców talon do sklepu Decathlona, sprzęt sportowy, torby sportowe, słoiki ekologicznego dolnośląskiego miodu i inne atrakcyjne nagrody.

W organizację tego radosnego święta oprócz Rady Rodziców włączyli się także wszyscy lokalni partnerzy SP w Sokołowicach: Gminny Ośrodek Kultury z siedzibą w Ligocie Polskiej, Rada Sołecka, OSP Sokołowice i aktywni mieszkańcy wsi leżących w obwodzie naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że czerwcowa sobota upłynęła w tak przyjemnej atmosferze!

Danuta Stempniewicz