SPOTKANIE Z ANIĄ Z ZIELONEGO WZGÓRZA

12 stycznia starsze klasy naszej szkoły wybrały się na spektakl pt „ Ania z Zielonego Wzgórza” . Przedstawienie miało miejsce w Oleśnickim Forum Kultury. Zaraz po przyjeździe rozebraliśmy się i oddaliśmy kurtki do szatni. Zajęliśmy miejsca w sali widowiskowej. Nagle zgasło światło i odsłoniła się kurtyna. Zza kulis wyszli aktorzy. Rozpoczął się bardzo ciekawy spektakl. Śmieszne momenty przeplatały się ze smutnymi akcentami. Oprócz wydarzeń z książki na scenie często podziwialiśmy skoczne tańce i wsłuchiwaliśmy się w rytmiczną muzykę, które zostały idealnie wkomponowane w rozwój sytuacji. Aktorzy do odgrywania swych ról poza głosem we właściwej tonacji i wspaniałych kostiumów używali również odpowiedniej mowy ciała, dzięki czemu całość stała na najwyższym poziomie. Najbardziej podobała mi się scena odgrywana przez Dianę i Anię, kiedy rudowłosa bohaterka przez przypadek upiła swoją przyjaciółkę. Najsmutniejszym momentem przedstawienia była dla mnie śmierć Mateusza. Dało się zauważyć poruszenie wśród moich kolegów i koleżanek wywarte tą sceną. Po około siedemdziesięciu minutach spektakl dobiegł końca, a aktorzy otrzymali owacje na stojąco.

Wyjazd ten był nie tylko edukacyjny pod względem literackim, ale uświadomił mi również , że pobyt w teatrze może być znacznie ciekawszym sposobem spędzania wolnego czasu niż oglądanie telewizji czy gry komputerowe. Na sali widowiskowej odbiorca głębiej przeżywa emocje, których dostarczają mu aktorzy odgrywający swe role, wkładając całe swe serce w to, by poruszyć widza. Przez cały spektakl dało się wyczuć te emocje, napięcie, które tworzyli aktorzy Teatru Współczesnego z Krakowa. Mam nadzieję, iż w przyszłości będzie więcej takich wycieczek.

Marcelina Banasik kl.V