„ W Polskę wpatrzeni, Polsce wierni…”

9 listopada 2021 r. uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Sokołowicach uczcili 3. rocznicę nadania szkole imienia oraz 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Program z tej okazji przygotowała kl. V wraz z wychowawczynią. Włączyły się do niego dzieci z grupy 0b, a także kl. I, II i obu klas III. Muzycznym wsparciem dla kl. V były Emilia Dymińska z kl. VII b oraz Julia Kurowska z kl. VI, a w scence opowiadającej o zaborach 4 uczennice z kl. VIII – Zofia Cieślik, Zuzanna Bożek, Zuzanna Borysław oraz Kornelia Leśniak. Ze względów epidemiologicznych poszczególne klasy niemal do samego końca przygotowywały się osobno, a sama uroczystość przebiegała z zachowaniem obowiązujących obostrzeń.

Zaprezentowany przez kl. V program słowno-muzyczny składał się z dwóch powiązanych ze sobą tematycznie części. Pierwsza dotyczyła polskich symboli narodowych, wśród których szczególne miejsce poświęcono patronowi naszej szkoły – Orłowi Białemu. Klasa I, przygotowana przez panią Alicję Kubik, zatańczyła poloneza, a następnie wykonała „Piosenkę młodego patrioty”. Dzieci z grupy O b, przygotowane przez panią Kingę Sokół, zaśpiewały piosenkę „Symbole Polski” i zaprezentowały do niej układ taneczny. Wspólny występ rodzeństwa - Frani i Benjamina Szulców, recytujących „Katechizm dziecka polskiego”, wywołał uśmiech na wielu twarzach, a czasem był przyczyną wzruszenia. Dzieci z kl. II, przygotowane przez panią Elżbietę Węgrzynowską, zaprezentowały piosenkę „Od morza aż do Tatr”. Klasa V przypomniała także legendę opowiadającą o początkach państwa polskiego.

Druga część programu dotyczyła czasu zaborów i walki Polaków o niepodległość. Klasy III, przygotowane przez panie Wiolettę Garbowską i Ewelinę Mezglewską-Konopkę, zaśpiewały piosenkę „Co to jest niepodległość”. Uczennice z kl. VIII w krótkiej scence pantomimicznej opowiedziały o nierównej walce Polski z zaborcami, a pozostali występujący wykonali piosenkę „Biały orzeł nie może się wzbić”. Uczestnicy uroczystości mogli także wysłuchać pieśni „Piechota” zagranej na fletach przez kl. V oraz „Kujawiaka” wykonanego przez Benjamina Szulca na akordeonie. Uroczystość zakończyło zaprezentowanie wzruszającej piosenki „Biały krzyż”.

Klasa V dziękuje pani Monice Marzec za pomoc muzyczną, pani Kindze Sokół za pomoc w przygotowaniu dekoracji, panu Zbigniewowi Olszewskiemu za przygotowanie pocztu sztandarowego oraz wszystkim tym, którzy wspierali nas organizacyjnie.