Międzynarodowy (Ty)Dzień Języków Obcych 23 – 27 września

„Z językami, wszędzie jesteś w domu.” – Edward De Waal

Międzynarodowy Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września, jednak w naszej szkole nieco przedłużyliśmy ten czas. W ramach obchodów klasy IV-VIII miały za zadanie poszukać kilku ciekawostek (po angielsku) na temat podanego wcześniej języka obcego oraz kraju, w którym ludzie posługują się owym językiem. Z materiału dostarczonego przez uczniów stworzone zostały plakaty z mnóstwem ciekawych informacji, które zawisły na szkolnych korytarzach. Następnie, na lekcjach języka angielskiego, każda z klas brała udział w turnieju. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, w których musieli w ciągu 4 rund trwających po 6 minut każda, znaleźć na plakatach odpowiedzi na 28 pytań, dotyczących zebranych wcześniej informacji na temat różnych języków. Emocji było co niemiara! Drużyny, które najlepiej poradziły sobie z odnajdywaniem odpowiedzi nagrodzone zostały ‘piątkami’ z j. angielskiego.

Klasy młodsze natomiast, w czasie lekcji wykonywały kartki okolicznościowe „Greetings from…” dla kolegów i koleżanek z klasy, które sami wręczali wylosowanym przez siebie osobom.

Parafrazując słowa Ludwiga Wittgensteina przyznać należy, że aby granice naszego języka nie wyznaczały nam granic naszego świata, trzeba uczyć się języków obcych. Miejmy nadzieję, że obchody tego dnia staną się jeszcze większą motywacją do codziennego podejmowania, wcale niełatwego, ale jakże satysfakcjonującego zadania poszerzania granic naszego świata.

Justyna Plota

Katarzyna Kuczyńska