Projekt unijny „Świat odkrywców, odkrywanie świata” Wrocław 16 – 20 września 2019

We wrześniu uczniowie klas 7a oraz 8 brali udział w projekcie biologicznym organizowanych przez Uniwersytet Wrocławski, finansowanym ze środków unijnych.

Z samego rana w poniedziałek wyjechaliśmy spod szkoły i zameldowaliśmy się w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii. W ciągu 5 dni nie nudziliśmy się ani przez chwilę. Mieliśmy zajęcia w laboratorium, gdzie sprawdziliśmy pod mikroskopem, czy wszystkie tkanki zwierzęce są takie same oraz próbowaliśmy wyizolować DNA z kiwi. Metodą nakropień oraz opadową sprawdzaliśmy stopień zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. W ogrodzie botanicznym wędrowaliśmy szlakiem polskich drzew porównując je do siebie, natomiast w szklarniach sprawdzaliśmy czym są sukulenty. W Muzeum Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego próbowaliśmy naszych sił w określeniu płci oraz wieku człowieka na podstawie kości. Mogliśmy dotknąć prawdziwego nietoperza. W Muzeum Archeologicznym dowiedzieliśmy się, co działo się na polskich ziemiach w czasach starożytnych. W Instytucie Biologii Środowiskowej zagłębialiśmy się w świat kręgowców i bezkręgowców. Wieczory spędzaliśmy na warsztatach z Panią Psycholog, zwiedzaniu Wrocławia zabytkowym tramwajem oraz w kinie. Na zakończenie projektu w grupach wykonaliśmy plakat przedstawiający nasze dokonania, zaprezentowaliśmy wyniki naszej pracy, a jury wyłoniło zwycięzców. Wszyscy otrzymali certyfikaty ukończenia kursu. Sami również wręczyliśmy podziękowania na ręce organizatorów. Ostatnim etapem naszej tygodniowej przygody był rejs po Odrze. Do domu wróciliśmy wieczorem, nieco zmęczeni, ale pełni nowej wiedzy i ciekawych doświadczeń.