Pasowanie na Czytelnika

1 lutego 2024 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, uczestniczyli w przygotowanej uroczystości prowadzonej przez uczniów kl. VIII. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Nasi najmłodsi uczniowie odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki oraz każdy z uczniów został pasowany na czytelnika. Na pamiątkę uroczystości każdy uczeń otrzymał piękny dyplom oraz książkę. Ten niezwykły upominek trafił w ręce naszych małych czytelników za sprawą kampanii społecznej, prowadzanej przez Instytut Książki, „Mała książka - wielki człowiek”, która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. W skład każdej wyprawki wchodzi:
- „Wnuczka antykwariusza” – książka autorstwa znanej i niezwykle cenionej pisarki Justyny Bednarek, z mistrzowskimi ilustracjami Emilii Dziubak,
- „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania, a także zbiorem rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla pierwszoklasistów.
Wydarzenie zakończyło się pierwszym samodzielnym wypożyczeniem książki do domu.
Mamy nadzieję, że czytanie będzie prawdziwą przyjemnością i przerodzi się w niekończącą się pasję.