Debata- rekomendowany program profilaktyczny

W dniach 02- 03.02.2023 r. uczniowie kl. VIII a I kl. VIII b dowiedzieli się jakie zagrożenia wiążą się z używaniem substancji psychoaktywnych. Trenerka z Centrum Działań Profilaktycznych przeprowadziła burze mózgów dzięki której uczniowie zweryfikowali mity związane z alkoholem, wykorzystała skecz aby promować zabawę bez alkoholu, stworzyła proste scenki dramowe, które pokazują negatywne konsekwencje/straty związane z piciem alkoholu.

Program „Debata” prof. dr hab. Krzysztofa Wojcieszka jest adresowany do uczniów starszych klas szkół podstawowych, w przypadku których w większości nie miała jeszcze miejsca inicjacja alkoholowa. Spotkania w ramach programu przewidziane są dla pojedynczych klas. Program „Debata” ma za zadanie opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród młodzieży, uświadamia zagrożenia wynikające z korzystania ze środków psychoaktywnych. Program jest rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Realizacja programu oparta jest o metody aktywizujące i służy przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji. Przeprowadzana podczas programu ankieta umożliwia postawienie wstępnej diagnozy na temat picia alkoholu przez młodzież.