Warsztaty profilaktyczne dla uczniów "STOP Przemocy"

W dniu 30.05.2023 r. uczniowie kl. V-VII brali udział w warsztatach „Tolerancja i szacunek to mój wizerunek” oraz „Przemoc odbierze Ci moc” prowadzonych przez trenera  z Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki.

Uczniowie zyskali wiedzę na temat przyczyn i mechanizmów powstawania frustracji oraz towarzyszącej jej złości. Na zajęciach omówione zostały różne rodzaje przemocy: fizyczna, werbalna, ekonomiczna i seksualna. Uczniowie zostali zapoznani nie tylko z moralnymi, lecz również psychospołecznymi, prawnymi i zdrowotnymi konsekwencjami zachowań agresywnych. A przede pozyskali oni praktyczne metody radzenia sobie ze złością, frustracją  i nazywania własnych emocji. Dysponujemy bowiem twardymi dowodami na to, że właśnie takie działania mogą w przyszłości dać pożądane efekty.

Świat, który nas otacza, zwłaszcza w obrazie medialnym, wydaje się coraz bardziej skonfliktowany i wrogi. Tymczasem uczniowie potrzebują modeli i wzorców innych zachowań. Takich, w których różnice przyczyniają się do twórczego rozwoju i dzielenia się, a nie do konfliktów. Fundamentem do tego są postawy szacunku i tolerancji. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się czym jest szacunek i co jest potrzebne, aby stosować go w codziennym życiu, a także jak szanować siebie i innych. Warsztaty skupiły się na niwelowaniu zachowań agresywnych. Uczestnicy nauczyli się także prowadzić dialog, w sytuacji gdy posiadają odmienny punkt widzenia od rozmówcy.

Szczególne podziękowania dla Wójta Gminy Oleśnica Pana Marcina Kasiny za sfinansowanie warsztatów.