Obrazy warte tysiąca słów

Wielkich artystów i ich ponadczasowe dzieła poznawali uczniowie klasy 3a uczestnicząc w projekcie eTwinning „Paintings worth a thousand words”. W lutym uczniowie zapoznali się z twórczością jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, hiszpańskiego malarza, rzeźbiarza, grafika i poety - Pablo Picassa. Obraz „Trzej muzykanci” stał się inspiracją do wielu kreatywnych działań. Uczniowie odkodowując kolory wykonali kopię obrazu Picassa. Wykorzystując technikę collage wykonali własną wersję dzieła, a także  wcielili się w postacie z obrazu i przygotowali krótką inscenizację. Swoją twórczość i kreatywność trzecioklasiści mogli konfrontować z pracami rówieśników ze szkół w Polsce, Turcji, Grecji, Rumunii, Gruzji, Chorwacji i Bułgarii. Spotkali się z nimi także na platformie zoom.

W miesiącu marcu i kwietniu  realizując kolejne zadania projektu uczniowie poznali twórczość  Wasilija Kandinskiego. Inspirując się dziełami artysty,  jego umiejętnością łączenia dźwięków, kolorów, stworzyli własne, ciekawe prace. Słynne  obrazy prekursora abstrakcjonizmu stały się stały się inspiracją do dalszych  działań.  Ważnym wydarzeniem było powitanie wiosny w stylu Kandinskiego. Dzieci przygotowały stroje do pokazu mody malując abstrakcyjne koła na koszulkach. Efektem pracy jest wspólny  katalog mody:

Uczniowie poznali także obrazy największych malarzy z krajów partnerów projektu. Mogli zaprezentować swoje  talenty wykonując kopie wielkich dzieł, czy też ożywiając  portrety dzieci z obrazów Stanisława Wyspiańskiego. Gry interaktywne, zagadki z escape roomu pozwoliły na utrwalanie wiadomości oraz sprawdzenie wiedzy.

Czas realizacji projektu wypełniony wieloma działaniami minął bardzo szybko. Współpraca uczniów z tak wielu krajów była wspaniałą przygodą.