, 05 maja 2024

Przedmiot działalności i kompetencje

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Sokołowicach jest szkołą publiczną.

Nauka w szkole trwa 8 lata.

Szkoła podstawowa jest szkołą obwodową dla uczniów zamieszkałych w obwodzie szkoły.

Szkoła zapewnia bezpłatne nauczanie w zakresie ramowych planów nauczania, w ostatnim roku nauki przeprowadza się obowiązkowy sprawdzian umiejętności.

Ukończenie szkoły daje możliwość dalszego kształcenia w szkołach gimnazjalnych.

Celem szkoły jest wspomaganie ucznia w jego wszechstronnym rozwoju i wprowadzanie go w życie społeczne, a szczególności szkoła:

• wprowadza ucznia w świat nauki wybranych dyscyplin naukowych na poziomie umożliwiającym dalsze kształcenie,
  • rozbudza i rozwija indywidualne zainteresowania ucznia,
  • wprowadza ucznia w świat kultury i sztuki,
  • współdziała z rodziną wspomagając ją w wychowaniu,
  • rozwija umiejętności społeczne poprzez zdobywanie doświadczeń we współżyciu i współdziałaniu w grupie rówieśników,
  • umożliwia uczniom podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej;
  • realizuje zadania wychowawcze zawarte wProgramie Wychowawczym,
  • sprawuje opiekę nad uczniami odpowiednio do ich potrzeb oraz możliwości szkoły z uwzględnieniem obowiązujących przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny,
  • kształci postawy przedsiębiorczości sprzyjające aktywnemu uczestnictwu w życiu gospodarczym,
  •  rozwija poczucie odpowiedzialności i miłości ojczyzny,
  • upowszechnia wiedzę o bezpieczeństwie oraz kształtuje właściwe postawy wobec zagrożeń i sytuacji nadzwyczajnych,
  • szkoła organizuje zajęcia dla uczniów z zakresu profilaktyki dostosowanej do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska wynikające z Programu Profilaktycznego,

Umożliwiając uczniom podtrzymanie poczucia tożsamości religijnej szkoła organizuje naukę religii lub etyki.

Szkoła umożliwia uczniom szczególnie uzdolnionym realizację obowiązku szkolnego indywidualnym tokiem lub programem nauki, ukończenie szkoły w skróconym czasie.

Pomaga w organizowaniu zajęć dodatkowych dla uczniów z uwzględnieniem ich potrzeb rozwojowych.

Szkoła udziela na wniosek ucznia, rodziców, nauczyciela, pedagoga, poradni psychologiczno - pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej uczniom pomocy psychologiczno - pedagogicznej.

Brak załączników

Wytworzono:2011-04-20 00:00przez: Admin