WYCIECZKA DO IZBY PAMIĘCI GMINY OLEŚNICA W BOGUSZYCACH.

W piątek 15 września uczniowie naszej szkoły brali udział w niecodziennych lekcjach.Tego dnia byliśmy z wizytą w Izbie Pamięci w Boguszycach. Zajęcia odbywały się w ramach 25 Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem ”Krajobraz dziedzictwa , dziedzictwo Krajobrazu”.  Braliśmy udział w ciekawej projekcji filmu ze wspomnieniami najstarszych mieszkańców okolicznych wsi, zwiedzaliśmy pomieszczenia, w których zostały zgromadzone pamiątki z czasów osadnictwa po II wojnie światowej oraz szereg przedmiotów codziennego użytku, którymi posługiwali się mieszkańcy wsi w ubiegłym wieku.

Następnym punktem wizyty były warsztaty. Dzieci samodzielnie piekły bułki, kisiły kapustę i ogórki, robiły masło w starej maselnicy, kroiły i doprawiały sałatkę jarzynową, prały za pomocą tary. W ten sposób w praktyce  poznawaliśmy tradycyjne zajęcia gospodarskie naszych przodków.

Wszystkie zajęcia wzbudzały wśród dzieci wielkie zainteresowanie, szczególnie iż warsztaty zakończone były poczęstunkiem złożonym ze smakołyków wykonanych samodzielnie przez dzieci.

To był niezapomniany dzień, a wrażenia i zdobyta wiedza o życiu naszych pradziadków i dziadków zostaną z nami na długo.