WYCIECZKA DO SREBRNEJ GÓRY I ZĄBKOWIC ŚlĄSKICH

W dniu 3 października 2013 r.uczniowie klasy  IV, V, VII uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej do Srebrnej Góry oraz Ząbkowic Śląskich. Głównym punktem programu było zwiedzanie twierdzy w Srebrnej Górze. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wejścia na Bastion Miejski, który połączony był z pokazem ładowania i strzału z repliki armaty.Następnie zwiedzaliśmy części naziemne twierdzy ,w tym : Bastion Dolny, Bramę Orła, korytarz z niszami strzeleckimi, dziedziniec, oraz koronę Donjonu z punktami widokowymi.

W kondygnacji parterowej twierdzy oglądaliśmy kazamaty z galerią zdjęć, mini muzeum z wystawą kul armatnich, które żywo wzbudziły zainteresowanie  chłopców. Oglądaliśmy też makietę twierdzy oraz relikty związane z górnictwem srebra. Widzieliśmy podziemną kazamatę z 64 metrową  studnią drążoną w skale. Wysłuchaliśmy zasadę działania broni czarnoprochowej zakończone pokazowym strzałem z pistoletu kapiszonowego, który dostarczył nam mocnych wrażeń. Podziwialiśmy następnie piękne widoki z tarasu widokowego, po czym uczniowie mogli zakupić pamiątki.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Krzywej Wieży oraz Muzeum Laboratorium dr.Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich. Zaczęliśmy od pokonania 139 schodów i stanęliśmy na szczycie wieży, skąd podziwialiśmy wspaniałe widoki. Uczniowie poznali mroczną tajemnicę miasta zwiedzając mroczne laboratorium dr. Frankensteina.

Wycieczka dostarczyła zarówno uczestnikom jak i opiekunom niezapomnianych wrażeń.