Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Sokołowicach

"BAWIĘ SIĘ I UCZĘ JAK BEZPIECZNIE ŻYĆ"

         Bezpieczne zachowania, dbałość o zdrowie własne i innych są umiejętnościami, które bez wątpienia są kluczowe i przydatne dla wszystkich ludzi, ale przede wszystkim dla dzieci. Wydaje się, że nigdy nie jest za dużo sytuacji, w których dzieci mogą poznawać i ćwiczyć zachowania w sytuacjach kryzysowych. Aktywni mieszkańcy Sokołowic, realizując zadania związane z projektem Fundacji Wsparcia Rozwoju Lokalnego „Moja Przestrzeń”, postanowili wspólnie ze Szkołą Podstawową w Sokołowicach zorganizować festyn „Bawię i uczę się bezpiecznie żyć”. Słoneczny dzień i zaangażowanie w organizację dodatkowo kilku instytucji: Gminnego Ośrodka Kultury w Boguszycach, Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy, Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokołowicach, Świetlicy Wiejskiej w Sokołowicach, Klubu Sportowego „Sokół” Sokołowice oraz osób prywatnych: Pana Mariasza Surmy (właściciela firmy Elektro-Plus) Pana Jerzego Rogali (właściciela firmy „Rolimpex”) Państwa Małgorzaty i Antoniego Borowików (właścicieli firmy „Boramex”), Firmy Yureco S.A sprawiły, że impreza była strzałem w tak zwaną „dziesiątkę”.

Wszystkich przybyłych na festyn serdecznie przywitała Pani Aleksandra Sieruga, życząc samych miłych wrażeń. Następnie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sokołowicach, Artur Mosiak, zaprosił zgromadzonych uczniów do wzięcia udziału w „Siłowni umysłowej”, w której trzeba było odpowiedzieć na osiem pytań, które kolejno pojawiały się podczas trwania festynu, a główną nagrodą tej zabawy był rower ufundowany przez Pana Mariusza Surmę. Dodatkowo można było zostać właścicielem piłki z autografami zawodników WKS „Śląska” Wrocław, drugiej piłki z autografami zawodniczek Impelu Gwardii Wrocław oraz bidonów, koszulek i czapeczek Lokalnej Grupy Działania „Dobra Widawa”. Uczestniczy festynu brali udział w szkoleniu z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej, które prowadził Pan Przemek Pytel wspólnie z wolontariuszami (Aleksandrą Kulwiec i Michałem Delmanowiczem), oglądali sprzęt policyjny i strażacki oraz znakowali rowery. Wielką atrakcją dla dzieci małych jak również i tych większych były zabawy na dmuchanym zamku udostępnionym przez Pana Jerzego Rogalę. Pan Wojciech Bartnik, prezentując swój najcenniejszy medal, opowiedział zgromadzonym o przygodzie ze sportem, zachęcając do aktywności fizycznej na co dzień, wskazując ją, jako jeden z kluczowych elementów zdrowych nawyków życiowych. Prezentacja filipińskiej sztuki walki Combat Kalaki wywołała spore ożywienie u zgromadzonych, a wśród nich Wójta Gminy Oleśnica Pana Marcina Kasiny. Pan Jan Nycek właściciel Szkoły Sztuk Walki „Dosan” Oleśnica z dumą opowiadał o sukcesach swoich wychowanków, między innymi Arkadiusza Zawieruchy (Mistrza Świata i Europy) czy Jana Kiryka, którzy prezentowali swoje umiejętności wspólnie z kolegami. Zachęcał on również do regularnej aktywności fizycznej, wskazując na jej bardzo ważną rolę jaką pełni w życiu każdego człowieka. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokołowicach zaprezentowali postępowanie podczas akcji pożarniczej. Należy jeszcze wspomnieć o brawurowych występach tanecznych, które zostały zaprezentowane przez dzieci uczestniczące w zajęciach tanecznych w Świetlicy Wiejskiej w Sokołowicach. Dzieci mogły wziąć udział w zabawach sprawnościowych i strzeleckich prowadzonych przez pracowników GOK-u w Boguszycach. Kulminacyjnym punktem festynu było losowanie nagród na podsumowanie siłowni umysłowej, która w swoim zakresie obejmowała zasady bezpiecznego zachowania, zdrowych nawyków żywieniowych oraz wiedzy sportowej. Nagrodę główną ROWER odebrała uczennica klasy II, Natalia Zusan, która nie kryła swojej radości oraz zaskoczenia. Piłka z autografami zawodników WKS-u trafiła do Bartka Karkulowskiego, ucznia klasy III, a druga piłka  ufundowana przez Impel Gwardię Wrocław stała się własnością Natalii Kitel uczennicy klasy VI. Wszyscy zostali nagrodzeni chrupkami oraz drobnymi gadżetami w postaci smyczy na klucze.

Na zakończenie Artur Mosiak wyraził nadzieję, że tak samo jak w poprzednim roku szkolny, tak i w tym,  w szkole żadne dziecko nie będzie zwolnione stale z zajęć wychowania fizycznego i dodatkowo uczniowie z ochotą będą korzystać z pozaszkolnych form aktywności ruchowej. Wielkie podziękowania należą się Pani Ilonie Ziębie, która z ogromnym zaangażowaniem koordynowała działania związane z organizacją festynu, w które czynnie włączyli się także Pani Aleksandra Sieruga, Pani Krystyna Karkulowska, Pani Agnieszka Gierus, Pani Joanna Domańska, Pani Dorota Susidko, Pani Agnieszka Grobelna, Pani Bernadetta Pytel oraz Pan Marek Chrzanowski.

 

Artur Mosiak