Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Sokołowicach

Dzień Pamięci o Holocauście- Akcja Żonkile 2021

78 lat temu, 19 kwietnia wybuchło powstanie w getcie warszawskim. W Polsce ta rocznica obchodzona jest nie tylko jako Dzień Pamięci o Holokauście, lecz również jako Dzień Pamięci o Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciw Ludzkości. Z tej okazji Muzeum Polin organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, która ma na celu rozpowszechnianie tego  symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

W tym dniu tworzymy przypinkę w kształcie żółtego żonkila, która po rozłożeniu staje się żółtą gwiazdą Dawida. Nawiązuje ona do gwiazdy, którą Niemcy kazali nosić Żydom podczas wojny. Wtedy miał to był znak hańby. Teraz jest to znak pamięci i dumy. Żonkil zaś stał się symbolem pamięci, szacunku i nadzei.

Nasi uczniowie stworzyli własne żonkile i w ten sposób wsparli akcję upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim.

Uczniowie wzięli również udział w pokazie filmów.

Dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkół podstawowych powstał film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.

https://youtu.be/ZZ6AlJFCnP4

Dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych powstał film "Muranów - Dzielnica Północna" w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.

https://www.youtube.com/watch?v=apdbNIfWbkE