UROCZYSTE NADANIE IMIENIA ORŁA BIAŁEGO NASZEJ SZKOLE I PRZEKAZANIE SZTANDARU

Dzisiejszy dzień – 8 listopada 2018 już na zawsze zapisze się na kartach naszej szkoły jako dzień szczególny, wyjątkowy.  To właśnie dziś –  w obecności tylu szanownych gości: m.in. włodarzy Gminy Oleśnica, sołtysów wszystkich okolicznych wsi, dyrektorów szkół Gminy Oleśnica, rodziców i całej społeczności szkolnej odbyło się uroczyste  nadania imienia Orła Białego naszej szkole oraz  przekazanie  sztandaru.

Obchody rozpoczęliśmy od poświecenia sztandaru  przez ks. proboszcza podczas  uroczystej mszy świętej, by następnie, w uroczystej defiladzie, prowadzonej przez ułanów  ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego  przemaszerować na dziedziniec szkolny. Tu Wójt Gminy Oleśnica – pan Marcin Kasina wraz z Dyrektorem Szkoły, panem Arturem Mosiakiem dokonali odsłonięcia pamiątkowej tablicy oraz wspólnie posadzili „drzewo pamięci” – symbol niepodległej Polski.

Następnie rozpoczęła się część oficjalna, podczas której nastąpiło uroczyste wręczenie Aktu Nadania Imienia   Szkole Podstawowej w Sokołowicach na ręce p. dyrektora oraz przekazanie sztandaru  przez Radę Rodziców  uczniowskiemu pocztowi sztandarowemu, który od dziś towarzyszyć nam będzie w każdej ważnej uroczystości szkolnej i lokalnej. Przedstawiciele wszystkich klas złożyli ślubowanie i po raz pierwszy oficjalnie odśpiewaliśmy nasz hymn. Wszystko to działo się w asyście pocztów sztandarowych  szkół Gminy Oleśnica, Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokołowicach oraz pocztu ułanów AK.  Nie zabrakło również rysu historycznego. Pani Aleksandra Sieruga  (wiceprzewodnicząca  Rady Gminy Oleśnica) pięknie przybliżyła nam historie naszej szkoły od początku jej istnienia. Niesamowite, że kiedyś była tu tylko jedna klasa, jeden nauczyciel…

Ważnym elementem części oficjalnej był moment symbolicznego wbicia gwoździa przez  fundatorów naszego sztandaru.  Pięknie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w tej inicjatywie. Dziękujemy również za wszystkie serdeczne i mądre słowa  przemawiających, którzy wielokrotnie podkreślali wagę i odpowiedzialność  wybrania orła białego na symbol naszej szkoły. To wolność, siła, duma, ale też honor – i o tym wszystkim chcemy pamiętać każdego dnia.

Po części oficjalnej przyszedł czas na artystyczne działania. Mieliśmy okazję zobaczyć niestandardowo pokazaną historię o Lechu, Czechu i Rusie, obraz taneczny przedstawiający alegorię zaboru Polski, usłyszeć przy akompaniamencie wiolonczeli tekst z powstania listopadowego czy  bojowy utwór I. Paderewskiego.  Pięknych  wzruszeń dostarczyło wykonanie piosenki J. Pietrzaka „Jest takie miejsce”, ale furorę zrobiły występy najmłodszych – cudowny polonez pierwszoklasistów i wspólne śpiewanie  „Jestem Polakiem” przez maluszki z oddziałów przedszkolnych (ze wsparciem pierwszoklasistów). Na koniec piosenką skomponowana specjalnie dla naszej szkoły uraczyły nas panie z miejscowego zespołu „Jarzębiny”.

Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki dla wszystkich uczniów. Na salę wjechał ogroomny tort, który już chwile później trafił do każdego ucznia naszej szkoły.

To był piękny, słoneczny dzień, w biało-czerwonych barwach.

Galeria zdjęć: https://drive.google.com/drive/folders/1nZQDcFOwnKT1TqIMXpELwaxFFzeGsiXH?fbclid=IwAR0PtgL4YE1W7IejtgKn5RPEHM821YGb4qBtoGGO96h-pe7Nn2FUh354kxM